"Potrebujemo povsem novo zakonodajo za ljudi"
Krško, 9. julij - Družba Savaprojekt Krško je tudi leto 2011, predvsem zaradi pravočasnih ukrepov, zaključila pozitivno, čeprav se kriza še poglablja.
Kljub temu je glavni direktor Peter Žigante optimist, saj je prednost Savaprojekta njegova celovitost storitev inženirja in interdisciplinarnost, hkrati pa že iščejo priložnosti na tujih trgih, predvsem na Balkanu in vzhodnih trgih. Iz leta 2008 so cene storitev družbe za razvoj, projektiranje, konzalting in inženiring do danes padle za več kot polovico. Hkrati pa se posledice krize in propada velikih gradbenih podjetij kažejo tudi na gradbiščih. Napovedane spremembe področne zakonodaje bodo učinkovite le, če bo spisana popolnoma nova zakonodaja na podlagi strokovnih izhodišč in s takojšnjim učinkom pospešitve investicij, tudi in še posebej za tuje investitorje.
Vse manj naročil
Število ponudb iz let 2007, 2008, ko jih je družba oddala več kot šeststo, v lanskem letu prepolovilo na 293, letos jih v Savaprojektu pričakujejo še manj. V letu 2011 je družba opravljala storitve inženirja za naročnike Gen energija, Belimed, d.o.o., Grosuplje, Krka Novo mesto, Občina Brežice, Ministrstvo za obrambo, Občina Kostanjevica na Krki, Esotech, Petrol, Termoelektrarna Brestanica, Acroni, d.o.o., Občina Radeče, Občina Šentjur in druge. Iz leta 2008 so cene, ki so jih pred tem dosegali preko javnih razpisov, do danes padle za 52 %. Kljub temu jim je uspelo poslovati pozitivno. Trenutnemu kriznemu stanju se bodo v družbi prilagodili z angažiranjem nekaj rezerv in dodatnim vlaganjem v kadre in izobraževanje, saj bo po krizi še kako pomembno, kdo je kakovosten.
Vse manj znanja na gradbiščih
Namestnik glavnega direktorja Aleš Plestenjak pa poudarja, da je posledice krize in propada velikih gradbenih podjetij čutiti tudi na gradbiščih s pomanjkanjem znanja v gradbeni operativi. Projektanti ali nadzorniki odgovarjajo za vse, ob tem pa morajo predati več dokumentacije, kar nas tudi več stane. "Trenutno se na gradbiščih dogajajo napake, ki jih nikoli ni bilo," izpostavlja namestnik glavnega direktorja Aleš Plestenjak.
Potrebujemo povsem novo zakonodajo za ljudi
Spremembe zakonodaje morajo slediti enemu samemu cilju - to je TAKOJŠNJA pospešitev investicij. Kar pa seveda ne pomeni brez strokovnih izhodišč. Potrebno je nemudoma uvesti lokacijsko dokumentacijo, izdajo lokacijskih dovoljenj po najhitrejšem možnem postopku, da bodo na ta način tujci, ki želijo graditi pri nas, s tem dobili garancijo, da bodo smeli graditi. Investitorji potrebujejo garancijo pred gradbenim dovoljenjem, kar lokacijsko dovoljenje vsekakor je.
»Zato ne moremo zakonodaje samo popraviti. Na področju prostorske zakonodaje je bil zakon, ki je bil osnova za trenutno zakonodajo, slab. In ta slab zakon je resorni minister slabo popravil. In je zdaj zelo slab. Če bomo zelo slab zakon spet samo popravili, se lahko zgodi, da dobimo zelo zelo slab zakon, » poudarja Peter Žigante.
Zanimivo je, da se zakon o graditvi objektov ukvarja s tem, kaj bomo legalizirali, kar v tak zakon sploh ne sodi. Namesto, da obravnava poenostavitve PGD dokumentacije na evropski nivo, da postopek za pridobivanje gradbenega dovoljenja skrajša in da tiste tehnične elemente, ki niso potrebni za izdajo gradbenega dovoljenja, iz PGD dokumentacije preusmeri v PZI dokumentacijo in podobno.
Za vsako spremembo zakonodaje je potrebno narediti analizo nepravilnosti in pomanjkljivosti ter spisati povsem nove zakone. Sprememba zakonodaje pa mora slediti cilju razvoja gospodarstva, pa četudi samo za obdobje dveh let.
Savaprojekt Krško
Zaključek projekta "Obvoznica Krško" predvidoma do 2016
13:40 , 13.06.2013Na Studencu nadaljevanje izgradnje pločnikov
12:55 , 13.06.2013Naslednji torek še en ministrski obisk Posavja
12:06 , 12.06.2013Facebook: ePosavje na Facebooku
Twitter: ePosavje na Twitterju
Google+: ePosavje na Google+


Povej svoje mnenje:
Objava oglasnih sporočil ni dovoljena.
Prosimo za strpno debato!