Na drugi strani z obeh strani
Ponedeljek, 26 Maj 2008 08:32
Foto: T. Umek
20. maj ni bil povsem navaden torek za Senovčane. V kulturni dvorani si je 220 povabljenih ogledalo premiero mladinskega filma NA DRUGI STRANI Z OBEH STRANI, ki je nastal po literarni predlogi Neli Kodrič. Odigrali in posneli so ga s skupnimi močmi učenci 8.a-razreda OŠ XIV. divizije Senovo in člani Gledališke skupine DKD Svoboda Senovo. Mlade snemalce je vodil mentor Peter Bunetić, sicer bolj znan kot uspešen šolski zborovodja in profesor glasbe; igralcem in ostalim v ekipi pa je delila nasvete Boža Ojsteršek, ki smo jo že spoznali v preteklih letih kot režiserko Partljičevih komedij. Ideja za film je prišla naključno od osmošolcev. Vsi so lani v okviru projekta Rastem s sknjigo obiskali Valvasorjevo knjižnico in prejeli kot darilo mladinski roman Neli Kodrič: Na drugi strani. V Sloveniji je bilo tako razdeljenih 19 500 izvodov te knjige med osmošolce.
Na senovski šoli letos v okviru prednostne naloge »Izboljšajmo bralno pismenost« potekajo različne bralne delavnice in med priporočenimi za branje osmošolcev in njihovih staršev se je znašla tudi ta knjiga. Učenci so po prvem branju napisali scenarij /vsak za del zgodbe/, sestavili snemlano knjigo, določili vloge in se povezali s snemalno ekipo. Vloge so razdelili med vrstnike v razredu, za pomoč so poprosili tudi zaposlene v šoli in člane Gledališke skupine DKD Svoboda Senovo. Snemali so točno devet mesecev – pravijo, da cel embrionalni razvoj (filma) poznajo - nastal je 49-minutni film, ki nosi poleg naslova knjige še pripis Z obeh strani. Učenci pravijo, da sedaj poznajo knjigo z obeh strani: kakor jo je napisala pisateljica in kaj pripoveduje filmska zgodba. Na premieri je bila tudi pisateljica, s katero so med nastajanjem navezali učenci stik, saj jim je nekatere nejasnosti pojasnila v obsežnem in prijaznem pismu. Pisateljica Neli Kodrič je bila nad filmsko zgodbo navdušena, ganjena, povedala je tudi, da je lik Albina resničen, da je to zgodba njenga očeta. Učenci so ji izročili lovorov venec z naslovovom filma, kakor to delajo na čisto pravih premierah. Navdušenja ni mogla skriti. Navdušeni smo bili tudi vsi ustvarjalci filma, ki smo po ogledu in dolgem aplavzu sedli na oder in pripovedovali, kaj smo ob snemanju prvega senovskega filma doživljali. Starši osmošolcev so napekli dobrot, s katerimi smo se posladkali v prijetnem klepetu v avli. Predsednik Gledališke skupine DKD Svoboda Senovo, David Radej, je mlade filmske sodelavce nagradil z veliko torto, na kateri je bil upodobljen pravi filmski kolut. Kako je bila sladka! Še drugi dan nam je polepšala odmor za malico. To pa še ni vse: David je poskrbel tudi, da so vsi ustvarjalci prejeli film na DVD-ju. Razdelil jih je kar ravnatelj šole, ki je tudi podpredsednik kulturnega društva DKD Svoboda Senovo. Resnično smo doživeli pravo nepozabno premiero. Že naslednji dan smo nastanek filma kot primer dobre pedagoške prakse predstavili v Ljubljani na Festivalu ustvarjalnosti in inovativnosti pri učenju. Tudi tam smo poželi pohvale. Filmu smo ob rojstvu zaželeli dolgo in zanimivo življenjsko pot. Ta se že dogaja. Včeraj smo ga predstavili 140-im gledališkim abonentom iz Zgornjih Pirnič, ki so bili na ekskurziji v naših krajih, na UNESCO taboru bo služil kot izhodišče za okroglo mizo, nekateri pravijo, da bi ga morali zaradi aktualne tematike videti vsi slovenski osmošolci.
Kaj pa vemo, kaj še bo!
Odprli pa smo blog in vas vabimo, da vtipkate naslov filma, si ogledate fotografije in blogate z nami. Če pa želite videti film, pokličite na šolo ali se obrnite na Gledališko skupino DKD Svoboda Senovo. Z veseljem vam bomo ustregli, morda vam zraven pripeljemo še glavnega igralca.
Zapis uredila: B. Ojsteršek
Vroče
- Dogodki v Posavju - Napovednik
- Tragedija na Blanci
- FOTO: Primož Kozmus v Brežicah
- Klavirski recital Špele Troha
- Doroteja na Miss športa 2008
- Rok državni prvak v matematiki
- Na Gimnaziji Brežice predali ključ
- Ponoči ugasnili dve mladi življenji
- Sava izpustila še tri pogrešane
- Briljantina pred polno dvorano
-
NOSTER NOSTRI
Kostanjevica na Krki
-
Občasnik
Nov medij v Posavju. -
Omreženi
Postanite prijatelji. -
Tragedija
Blanca, 3.7.2008
-
Rock Otočec
Fotografije in video! -
Brežice
Moje mesto 2008
-
Ištvan v akciji
Ištvan poroča z EURO 2008 -
Pošlji novico
Kako poslati novico ali dogodek? -
Pa je konec!
V fotografijah! -
Pogovori
Predlagajte svojo osebo!
Izbor novic
-
Zanimivosti+
Popoldan z gasilci PGE Krško | Klik -
Šport+
-
Ostale novice+
-
Zabava+
Letošnja Škisova tržnica tudi po posavsko | Klik -
Gospodarstvo+
Uspešno leto družbe Savaprojekt | Povezava
-
Kultura+
Referendum
Sodelovanje


- Galerija
- Napovednik


























