Skip to main content
V Posavju 17.9° C Sobota, 27. 2024
14.07.2023
13:58
Foto: ePosavje.com
Po včerajšnjem uničujočem neurju sta Posavje obiskala državni sekretar na Ministrstvu RS za obrambo Rudi Medved in poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan. Obiskala sta Brežice in Krško.

Obisk začeli v Brežicah

Župan Občine Brežice Ivan Molan je skupaj z državnim sekretarjem na Ministrstvu za obrambo Rudijem Medvedom, pristojnim za koordinacijo delovanja Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, obiskal Pišece, kjer si je na kmetiji Plevnik ogledal katastrofalne posledice včerajšnjega hudega neurja s točo. Neurje je najbolj prizadelo sever občine Brežice, kjer so velike površine vinogradov in nasadov sadnega drevja. Neurje je huje prizadelo kar četrtino področja brežiške občine.

Seznanili so se z gasilskimi intervencijami

Najprej sta se župan in državni sekretar na sedežu Gasilske zveze Brežice seznanila s poročilom o gasilskih intervencijah, ki so potekale 13. julija v popoldanskem in večernem času. Poveljnik brežiške gasilske zveze Darko Leskovec je dejal, da je v 33 intervencijah sodelovalo 232 gasilcev s 17 gasilskimi vozili. Pomagali so pri 17 razkritih strehah, reševali so devet objektov, na katere se je v neurju porušilo drevje, petkrat so čistili ovire na cesti in izvedli dve črpanji, kjer je voda zalila klet. Gasilski zvezi Krško so brežiški gasilci pomagali z gasilsko avtolestvijo in posadko.

V Brežicah škode največ na kmetijskih površinah

Župan Ivan Molan pravi, da je v brežiški občini neurje povzročilo škodo na infrastrukturi, predvsem na kmetijskih pridelkih. Zahvala gre dobro organizirani gasilski službi, ki je s hitrim posredovanjem pomagala pri razkritih strehah, podprtih drevesih in poplavljenih kleteh. "Velika škoda je na kmetijskih pridelkih, predvsem pri sadjarstvu in vinogradništvu. Težava ni samo izpad letošnjega pridelka in prihodka, ampak večletni izpad pridelka zaradi uničenja sadnih dreves", je opozoril župan. Kot je razložil sadjar in vinogradnik Vlado Plevnik, letos je bilo njegovo vino beli bizeljčan PTP izbrano za Županovo vino, traja od obnova sadovnjaka do pridelka pri marelicah tudi do 10 let.

Občina si prizadeva za pomoč države

Župan je dejal, da občina upa na pomoč države, občina bo takrat tudi takoj začela s popisom škode. Dodal je, da je bilo neurje katastrofa predvsem za kmete, ki živijo na zahtevnem hribovitem predelu občine in s predanim delom skrbijo tako za urejeno krajino kot pridelavo hrane.

Državni sekretar prizadetim ponudil pomoč vojske

Državni sekretar se je strinjal, da je stanje v Sloveniji po neurju katastrofalno. Ob obisku je dejal "veliko škode na kmetijskih površinah je tu na brežiškem. Postopki pri državni pomoči so znani, vsi si seveda želimo, da bi bili hitrejši. Kmetijsko ministrstvo bo nedvomno reagiralo in skušalo zagotoviti pomoč. Vprašanje zavarovanja je vedno pri takšnih primerih, pri tej škodi pa gre za uničenje nasadov do te mere, da jih je potrebno popolnoma zamenjati. Upam, da bo pristojno ministrstvo našlo mehanizme, da v takih primerih pomaga kmetom in to čimprej". Državni sekretar je prizadetim občinam ponudil tako pomoč vojske kot materialno pomoč pri intervencijah, država pa bo pokrila tudi intervencijske stroški reševalnih sestavov ob neposrednem izvajanju najnujnejših nalog zaščite, reševanja in pomoči prizadetim v neurjih, ki jih prizadete občine ne bodo zmogle pokriti brez pomoči države.

Obiskali tudi prizadeta območja v krški občini

Kot je povzel župan Mestne občine Krško Janez Kerin je včeraj določeno območje Mestne občine Krško okoli 15. ure prizadelo neurje s točo, premera tudi do 12 centimetrov. Na podlagi tega je bil aktiviran tudi štab civilne zaščite. Aktivirane so bile gasilske enote, tako poklicne kot tudi prostovoljne, na intervencijah je sodelovalo 95 gasilcev z dvajsetimi vozili. "Vesel sem, da ni na intervencijah prišlo do nobene poškodbe, tako telesne kot tudi kakšne druge" je dodal župan.

Kerin: Škoda je ogromna

Poškodovanih je veliko streh stanovanjskih in drugih objektov, poškodovana so vsa vozila, ki so bila v tem času na tem območju. "Govorimo o poškodovanju stanovanjskih objektov – gre za 200 poškodovanih objektov, predvsem streh in steklenih delov, poškodovana so vsa vozila, ki so bila v tem času na tem območju – v starem delu Krškega, na Gori, Cesti, Dunaju, v Starem Gradu, Brestanici, delu Senovega, v Spodnjem Starem Gradu ter na Libni in Zdolah. Materialna škoda je za zdaj še neznana. Prejeli smo več kot 200 klicev na številko 112 oz. potem tudi neposredno na Poklicno gasilsko enoto Krško, odzvali smo se na vse intervencije. Mestna občina Krško kot taka je že imenovala tri komisije za ocenjevanje škode in je že pristopila k svojemu delu. Glede poškodb na poljedelskih pridelkih ocenjujemo, da so na vinogradniškem, sadjarskem in zelenjadarskem delu, kjer ni bilo protitočne zaščite, stoodstotne, medtem ko je škoda pri poljščinah do 90-odstotna" je povedal župan.

Državni sekretar škodo ocenjuje kot zelo raznoliko

Državni sekretar na Ministrstvu za obrambo mag. Rudi Medved je po koncu obiska Krškega z okolico povedal, da današnji dan kaže več obrazov včerajšnje ujme. "Škoda je od območja do območja zelo različna. Medtem ko smo v Brežicah ugotovili, da je v glavnem uničen pridelek na kmetijskih površinah, je tukaj v Krškem poškodovanih več sto objektov, zaradi toče je uničeno neznano število avtomobilov. Škoda bo zelo velika". Ker gre razsežnosti škode, ki jih občine same ne bodo mogle odpraviti, je obljubil hiter odziv države. Prizadetim občinam bodo pomagali s pokritjem intervencijskih stroškov, kot so maja ob ujmah na severovzhodu Slovenije že uspešno preizkusili v praksi. "Prvič doslej smo pozvali občine, da takoj ocenijo intervencijske stroške, s katerimi zagotavljajo normalno življenje. Na podlagi tega sklepa je vlada v mesecu dni te stroške tudi povrnila. Enako nameravamo storiti tudi tokrat. Ekipe so že na terenu, verjetno pa bo trajalo kakšen dan več kot spomladi – takrat je bilo namreč prizadetih 60 občin, zdaj jih je vsak dvakrat več, a se bomo vsekakor potrudili, da ta proces čim prej izpeljemo", je pojasnil državni sekretar na obrambnem ministrstvu. Izpostavil je še mehanizem, ki ga bodo aktivirali, in sicer da bo država pokrila stroške posameznih gasilskih društev, ki prizadetim občinam priskočijo na pomoč iz drugih občin, s čimer jih bo tudi finančno razbremenila.

Šestan: Občine morajo biti odzivne

Poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije Srečko Šestan je povedal, da bodo letos že drugič aktivirali prej omenjeni mehanizem državne pomoči, in če bodo občine odzivne, bodo prvo poročilo in prvi intervencijski stroški pripravljeni v prihodnjem tednu. "Skladno s sklepom Vlade Republike Slovenije dobijo tudi čim prej povrnjene neposredne stroške.« Dodal je, da pričakujejo odziv občin. »Občine so tiste, ki morajo Upravi RS za zaščito in reševanje prijaviti škodo, uprava je tista, ki bo to škodo seštela in pripravila generalni sklep za pričetek postopka ocenjevanja škode. Če bo ta škoda presegla, v kar ne dvomim, tiste 0,3 promila prihodkov državnega proračuna, bo v to verigo vstopila tudi država, ki bo pomagala tudi na ta način, poleg že prej omenjenih intervencij".

krško
mestna občina Krško
vreme v posavju

Pridružite se nam

Novice iz Posavja