Skip to main content
V Posavju 20.2° C Sobota, 4. 2024
25.04.2024
07:41
Foto: Darja Slavec Stančič
V okviru rednega programa Sveta veteranov pri Gasilski zvezi Slovenije sta omenjen organ in krovna gasilska organizacija pripravila posvet za predsednike komisij za veterane pri gasilskih zvezah.

Posvet je prvič potekal v dvodnevni obliki, gostila pa ga je posavska gasilska regija - srečanje se je namreč odvilo na Čatežu (Gasilska zveza Brežice).

Posvet se je začel v petek, 12. aprila 2024, popoldan, in sicer z uvodnimi nagovori, ki so jih zbranim namenili predsednik posavskega regijskega sveta Vincenc Knez, predsednica komisije za veterane posavske regije Ana Somrak in podžupan Občine Brežice Bogdan Palovšnik. Ana Somrak je predstavila delovanje tega plemenitega poslanstva v prostovoljnem duhu in delovanje veteranov v posavski gasilski regiji.

O demenci in o programskih usmeritvah za delovanje veteranov

Profesor pedagogike Jože Škrlj je obelodanil temo, ki še kako zadeva najstarejšo populacijo in tudi gasilce med njimi - demenco. Diagnoza, skupaj s simptomi in posledicami, je bila že večkrat na dnevnih redih različnih srečanj, a se kljub temu vsakič znova izkaže za dobrodošlo - tako za prisluhniti ji, kot tudi izvedeti še kaj novega. Predavatelj je demenco predstavil na zanimiv način  in tudi udeleženci so aktivno sodelovali v debati, pogosto je bilo slišati vprašanje, kako pa lahko posameznik sploh deluje, da se ji poskusi izogniti ali jo vsaj omiliti, če se pojavi. “Veliko pripomore sam stil življenja, kvalitetno prehranjevanje, zadostna mera gibanja, pa še vedno to ni garancija, da se demenca ne bo pojavila,” je bilo strnjeno, iz vprašanj in izmenjave izkušenj pa je bilo razbrati, da starejši gasilci in gasilke želijo poskrbeti zase in/ali za bližnje na primeren način, tako, da se ne obremenjuje več kot je potrebno tistega, ki se znajde v tem stanju, pa tudi tako, da se še vedno najde poti, kako sobivati v nekem sožitju, v najboljši možni meri glede na okoliščine.

Predsednik Sveta veteranov pri Gasilski zvezi Slovenije Jože Smole je zbranim približal programske usmeritve za delovanje veteranov, v obliki, kot so bile sprejete na lanskoletnem Kongresu Gasilske zveze Slovenije v Žalcu.

Dan je minil v družabnem zaključku, katerega je sestavljal humorni nastop gospe v posavskem narečju, za zabavo, smeh in razgiban konec prvega dne srečanja pa je bilo poskrbljeno še s kvizom, katerega je izvedla Marinka Cempre Turk, ki je udeležence tudi popeljala skozi različne gasilske teme.
Obalnokraška regija je dodala igro s poudarkom na natančnosti, pri kateri je bilo potrebno s posebnimi vrečkami kvadratne oblike čim bolj natančno zadeti izrezano odprtino na leseni podlagi, nekoliko dvignjeni na podestu. Mnogi so ob družabnem zaključku dneva ugotavljali, da je medsebojno druženje z izmenjavo mnenj, dobrih praks in kritik, ter poleg gasilskih tudi povsem vsakodnevnih, življenjskih zadev, nekaj, čemur velja v prihodnje posvetiti več pozornosti.

Fotogalerija (Foto: Arhiv GZS - Bojana Žugec in Darja Slavec Stančič):

Predstavitev poplav iz prve roke, psihološka pomoč in razmišljanja ob okrogli mizi

Drugi dan posveta se je po zajtrku nadaljeval, kakopak, v gasilskem duhu, in sicer z obiskom in nagovorom poveljnika Gasilske zveze Slovenije Zvonka Glažarja, ki se je dotaknil tem, ki so v praksi aktualne: veterani v še vedno aktivni vlogi z vidika pomoči sočloveku na intervncijah, njihovo operativno delo in sodelovanje starejših gasilcev na tekmovanjih. Odprla so se tudi vprašanja kot je denimo, koliko se po posameznih gasilskih zvezah namenja finančnih sredstev za udejstvovanje in delovanje veteranov.

O poplavah v Zgornjesavinjski dolini je iz prve roke govoril Janko Žuntar, nekdanji regijski predsednik savinsjko-šaleške regije in aktualni predsednik Gasilske zveze Zgornjesavinjske doline, ki je naravno nesrečo preteklega leta predstavil nazorno in čeprav se morda sicer ironično bere - v privlačni, zanimivi obliki. Pripovedovanje je namreč podprl z bogatim slikovnim gradivom in osebnimi izkušnjami ter lastnimi pogledi, saj je bil sam vključen v dogajanje kot sodelujoči v dalj časa trajajočih tako intervencijah kot tudi pri odpravljanju posledic po poplavah.

Podobno je tudi Vladka Bučevec iz svojih osebnih bogatih izkušenj, ki jih je že pridobila kot zaupnica, pripovedovala o vlogi psihološke pomoči, o pomenu razbremenilnih pogovorov in o spremljanju ljudi, ki opravljajo gasilsko poslanstvo in ljudi, ki so izpostavljeni razmeram, ko so čustva in razum še posebej na preizkušnji pri posameznikih, pa naj delujejo še tako močni.

Sledila je še okrogla miza, na kateri so sodelujoči v njej, razmišljali o tem, kako veterani delujejo v gasilski organizaciji in ali je vključenost enakovredna v primerjavi z ostalimi komisijami oziroma skupinami, ali je preteklo delo starejših gasilcev opaženo in spoštovano ter kaj bi bilo potrebno storiti za boljše počutje veteranov v gasilski organizaciji. V razpravi so sodelovali Vladka Bučevec, Jože Smole, predsednik in poveljnik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik in Zvonko Glažar ter Janko Žuntar in Franc Bradeško (podpredsednik Gasilske zveze Slovenije)

Ob slovesu, ko so predsedniki komisij za veterane pri GZ zapuščali posavsko regijo, so bili vtisi prijetni, nekatere vezi so se spletle na novo, spet druge so se okrepile, vsi pa so si bili edini, da je dvodnevno izvedbo srečanja potrebno prakticirati v bodoče kot stalnico, saj je to ena redkih priložnosti, ko se lahko prepletejo strokovne vsebine, druženje, prenos dobrih praks ter tudi razrešitev težav, s katerimi se srečujejo, pa jih na različne načine obravnavajo.

Doroteja Jazbec

Vir: Ana Somrak, Marinka Cempre Turk

veterani
gasilci

Pridružite se nam

Poglejte tudi