Skip to main content
Četrtek, 28. marec 2024
17.06.2020
10:11
eposavje.com
Mladinski center Krško je na gradu Rajhenburg pripravil začetno konferenco projekta Mladi v praksi.

Mladinski center Krško pričel s projektom Mladi v praksi

Mladinski center Krško je s konzorcijskima partnerjema Celjski mladinski center in Mladinski center BIT iz Črnomlja pričel s projektom Mladi v praksi. Vršilec dolžnosti direktorja Mladinskega centra Krško Mitja Valentinc je dejal, da so za ta namen pridobili sredstva v višini 178.000 evrov. »To so evropska sredstva iz socialnega sklada, ki so deljena v razmerju 80:20 evropski in slovenski del. S projektom MVP pa želimo pridobiti štirideset mladih brezposelnih, ki se bodo vključili v projekt, šli skozi 200-urno usposabljanje z različnimi delavnicami neformalnega izobraževanja in na koncu pridobili kompetence, s katerimi bodo nastopili na trgu delovne sile in od teh štiridesetih naj bi se 26 oseb zaposlilo.«

Usposabljanje že poteka

Trenutno je v Krškem vključenih devet udeležencev. »Najprej so začeli z javnim nastopanjem. Zdaj trenutno poteka nevrologistično programiranje, po tem pa bodo sledile še ostale delavnice. Zdaj smo pohiteli, ker nas je koronavirus malo omejil pri naši izvedbi in smo se nato odločili, da še pred poletjem dokončamo to delavnico,« je povedala vodja projekta Snežana Čović. Trenerka na usposabljanju Barbara Masnik ob tem pojasni, kako je potekalo delo v prvem tednu. »Tekom prvega tedna so se predvsem ukvarjali z nekim osnovnimi elementi javnega nastopanja in s tem, kako postati dober govorec, predvsem z namenom, da mlade pripravljamo na razgovore, ki jih čakajo, pa tudi na bodoče predstavitve v življenju, ki jih bodo imeli. Uporabljamo neformalne metode v čim večjem obsegu na tak način, da udeleženci preizkušajo vaje in da se o teh stvareh pogovarjamo. Naš princip delovanja je 'learning by doing'.«

Želijo si mreženja z delodajalci

Cilj je torej, da se mladi usposobijo za učinkovito nastopanje na trgu dela, poudarja Čovićeva, vendar dodaja, da si želijo tudi mreženja z delodajalci. »Želimo si, da se spoznavajo med sabo, saj je zagotovo drugače, če se tudi delodajalci predstavijo kandidatom, torej jim predstavijo svojo poklicno pot, kako so prišli do delovnega mesta, ki ga danes opravljajo.«

Razlogi za vključitev so pri vsakemu udeležencu različni

Udeleženka usposabljanja Anja Krušnik Crinski si je zaželela spremembe poklicne poti. »Do sedaj sem bila dramaturginja, večinoma sem delala v Mestnem gledališču ljubljanskem, a sem ugotovila, da uživam v organizaciji, vodenju in oblikovanju različnih nalog in različnih projektov. Ugotovila sem, da sem si v bistvu želela biti nekako bolj samostojna. Tudi tekom mojega dela v gledališču so me začele zanimati druge stvari – ker sem delala z vrhunskimi piarovci, me je med drugim začelo zanimati tudi to.« In kakšna so pričakovanja? »Glede na to, da usposabljanje poteka vrhunsko, so pričakovanja sedaj precej visoka. Na koncu seveda vsi želimo zaposlitev, ampak mislim, da pridobivamo toliko na samozavesti, da se bomo počasi tudi nekako našli v tem, kar si resnično želimo,« je še dodala udeleženka usposabljanja.

V letošnjem letu se bodo izvajala usposabljanja v Krškem, Celju in Črnomlju, v letu 2021 pa bodo ponovili usposabljanje v Krškem in Celju.

(eP)

krško

Pridružite se nam