24.01.2020
22:36
Finale Slovenija : Španija
Grafika: RTV Slovenija
Slovenski rokometaši so v polfinalu evropskega prvenstva v rokometu izgubili s Španci. Po slabem prvem polčasu in prvi polovici drugega so padlv razburljivi končnici. Hrvati prvi finalisti turnirja.

NA KRATKO:

• V prvem polfinalu Hrvati po dveh podaljških v zadnji sekundi premagali Norvežane
  • Razburljiva končnica prinesla zmago Špancem.
  • Prvi polčas proti Špancem 20:15, Slovencev ni bilo nikjer
  • Blaž Janc do 42. minute 6 zadetkov
  • Urh Kastelic v vratih od 45. minute
  • Nejc Cehte do edinega zadetka v 56. minuti

POLFINALE EP V ROKOMETU
Slovenija : Španija 32:34 (15:20)

V nadaljevanju smo spremljali polfinalno srečanje na evropskem prvenstu v rokometu med Slovenijo in Španijo, ki so jo dobili slednji z dvema zadetkoma prednosti.

IZ MINUTE V MINUTO:

Vranješ za RTV Slovenija: "Naredili smo preveč napak"

"Španci so bili boljši v prvem polčasu"

In kaj je po tekmi povedal selektor Ljubomir Vranješ? "Težko je govoriti v tem trenutku. Španci so bili boljši v prvem polčasu, priznam. Imeli smo velike napake v obrambi, ampak smo jih v drugem polčasu poizkusili rešiti. Na koncu smo imeli priložnost, a naredili preveč napak. Pomembno je, da smo se borili 60 minut in to je zame veliko. Mislim, da bi na koncu morali dobiti še kakšno sekundo več za napad. A je, kar je," je povedal v intervjuju za RTV Slovenija.

"Iz fantov bo potrebno potegniti čim več energije"

Slovence že jutri čaka tekma za 3. mesto z utrujenimi Norvežani, ki so proti v drugem polfinalu s Hrvati izgubili po dveh podaljških. In kaj selektor napoveduje pred soboto? "V garderobi se bomo s fanti pogovorili o tekmi proti Norveški in iz njih poizkusili potegniti čim več energije."

Prva odziva po polfinalu

Dujshebaev: "Vedeli smo, da je naša obramba odlična"

"Vedeli smo, da je naša obramba odlična. V obrambi lahko naredimo več kombinacij in to je danes odločilo. To bo naše tretje zaporedno finale," je ob tem povedal Alex Dujshebaev.

Dolenec: "Nimam veliko za povedati"

Jure Dolenec pa je dodal, "da naša igra ni bila dovolj dobra. Imeli smo priložnosti, v prvem polčasu slabo obrambo. Slabe volje smo, jutri imamo še eno tekmo, ampak to ni to. Izgubljali smo enostavne žoge, ne bom govoril o sodnikih, to je tudi del igre. Nimam veliko za povedati. Če bi naredili našo najboljšo tekmo, bi še vedno imeli priložnosti za zmago."

60' KONEC SREČANJA: Španija : Slovenija 34:32 (20:15)

59' Napeta končnica v Stockholmu. Dolg napad Špancev, dvignjena roka sodnikov. In zadevajo...

58' Napaka Špancev, Dolenec zadeva za 32:33. "Dočakali smo razburljivo končnico," pravi Tomaž Kovšča.

57' Prodor Dhusebayeva za 33:30, na drugi strani Zarabec s hitrim zadetkom za 33:31.

56' CEHTEEEE: Obramba naših, v protinapadu Janc do Cehteta, ta v polno. 32:30, španski selektor je zahteval minuto odmora.

56' Obramba Kastelica, v naslednjem napadu zadetek Cingesarja. 32:29. Tri minute in pol do konca

54' Dobra obramba Slovencev, žoga do Cingesarja, Dhusebayev pa mu je elegantno ukradel žogo.

54' Jancu je žoga zletela iz rok v napadu za minus tri. 12 izgubljenih žog Slovencev do tega trenutka. 12 preveč! 32:28.

53' Še slabih sedem minut časa za preobrat. Španci znova uspešni, bežijo na 32:27. Cingesar z leve spet na +4, njegov tretji zadetek za 32:28

52' Zarabec za 30:27, nato pa kazen Špancev z zadetkom iz celotnega igrišča 31:27. Naši spet brez vratarja v polju. De Vargas z deveto obrambo zaustavil strel Mačkovšku

51' MINUTA ODMORA: A kaj ko Španci znova bežijo. 30:26, obe ekipi v polni postavi. Minuta odmora za slovenskega selektorja.

50' Spet višek na levi strani slovenske obrambe, a Urh Kastelic s prvo obrambo Slovence še vedno drži v igri. Na drugi strani Blagotinšek s petim zadetkom niža na 29:26.

49' Španci srečno do novega zadetka, 29:25 na semaforju, ura 49:46. Glavna sodnika sta zaradi protestov s slovenske klopi zapiskala izključitev, ob tem sta našim vzela napad, Horžen je sedel na klop. Še 39 sekund moči izenačene, 29:25, Španci v napadu.

48' Heningman Cingesarju žogo na levo, ta z lobom prek De Vargasa za 28:25. Španci brez vratarja, še 11 minut do konca tekme.

48' Izključitev na španski strani, Canellas za dve minuti na klop, naši z igralcem več.

47' Španci naredili višek na desni, bežijo na 28:24. Ob tem zanimiv podatek, Španci so do tega trenutka naredili 588 podaj, Slovenci 454.

46' Dobra obramba Slovencev, v napadu pa De Vargaxs lovi žogo Heningmanu. Ostajamo pri 27:24 za Špance.

45' HOBOTNICA Z DRNOVEGA: Menjava v slovenskih vratih, namesto Ferlina hobotnica z Drnovega, Urh Kastelic.

44' Entrerrios obrnil obrambo in viša na 27:23. V naslednjem napadu Bombač podaja Cingesarju, ta z levega krila zadeva za 27:23.

44' Kastelic se ogreva in pripravlja na vstop v igro

43' Dobra obramba Slovencev, Ferlin na mestu, v naslednjem napadu pa s precejšnjimi težavami Bombač z drugim zadetkom do 26:23.

42' Šesti zadetek Janca (6/7) za 26:22

42' Fernandez sam na črti, Španci bežijo na +5, šesti zadetek njihovega desnega krila. 26:21

41' Dolenec znova v polno, 25:21 v 41. minuti, Španci v napadu.

40' Slovenci z igralcem več v polju in brez vratarja, po napaki v slovenskem napadu Gomez za 25:20. Selektor Vranješ je vzel minuto odmora. "Vedno manj je časa," dodaja komentator Tomaž Kovšca. Še 20 minut priložnosti za preobrat.

39' Sarviento mimo Cehteta, prva sedemmetrovka Špancem in izključitev Cehteta. Gomez greši sedemmetrovko.

38' Španci izzigrali našo obrambo, zadeli za 24:19, na drugi strani Dolenec znižal na 24:20.

37' Napaka Špancev v napadu, Bombač - Dolenec - Janc na desno krilo za svoj četrti zadetek. 23:19 je na semaforju

36' Hiter napad Slovencev, Henigman s prvim zadetkom na srečanju za 23:18

35' Lepo preigravanje Mačkovška za 22:17 in slovenskih -5. Naši pozabijo na Fernandeza, napaka v obrambi in ob koncu 35. minute 23:17.

33' "Španci so razigrali, letijo po igrišču," pravi sokomentator Roman Pungartnik. Naših ni nikjer... Šesta obramba španskega vratarja

33' Ferlin brani napad Špancem, nato v naslednjem napadu napaka Mačkovška. Španci pa višajo na 22:16. Najvišja prednost na tekmi

32' Dolenec niža na 21:16

31' Začetek drugega polčasa v Stockholmu, prvi napad smo imeli Slovenci. Dolenec v vratnico, žoga na 6 metrov, tam prekršek nad Blagotinpkom. V naslednjem napadu prekršek nad Bombačem, nato pa naši niso našli rešitve. Gomez v protinapadu mimo Ferlina za 21:15

Darko Cingesar med polčasom: "Moramo biti bolj potrpežljivi"

"Gre za biti ali ne biti. Mi se ne damo, stisnit moramo v obrambi, ni še konec. Nezbrani smo v napadu, dobili smo 5-6 lahkih zadetkov. Moramo biti bolj potrpežljivi in v obrambi še bolj stisniti. S treznimi glavami dvigniti ekipo in najboljše moramo pokazati na igrišču," je ob tem med polčasom povedal Darko Cingesar, desno krilo slovenske reprezentance.

30' POLČAS 20:15

29' Sedem sekund pred koncem polčasa Entrerrios do visoke prednosti ob polčasu. 20:15.

29' Dolenec okrog cone, prekršek v napadu in napad Špancem. Dobrih 40 sekund pred koncem polčasa minuta odmora za rumeno-rdeče.

28' Španci z desnega krila za novo vodstvo s +4. Zadnja minuta prvega polčasa v Stockholmu.

27' Zdaj Ferlin brani Fernandezu na levem krilu, v napadu Dolenec s tretjim zadetkom niža na 18:15.

26' Na drugi strani nov zadetek Blagotinška, 18:14.

26' Fernandez prvič, napaka Dolenca, Fernandez drugič in 18:13

25' Dolenec niža na 16:13. Njegov drugi zadetek danes, 2/2 zaenkrat.

24' Aguinagalde Špance znova pelje na 4++4. 16:12, še tri minute in pol do konca prvega polčasa.

23' Blagotinšek je dobil lepo podajo Janca, s šestih metrov pod noge španskemu vratarju, 15:12.

22' Na levi luknja v slovenski obrambi, Ferlin v vratih nemočen, Sole za 15:11

22' Španci so znova pobegnili na +4, Dolenec na drugi strani niža rezultat na 14:11.

21' Janc s položaja levega zunanjega do svojega četrtega zadetka na tekmi, 13:10.

21' Slovenci v napadu neprepričljivi, Španci izkoriščajo napako, zadetek in v 21. minuti na semaforju 13:9.

19' Tretji zadetek Blaža Janca za znižanje rezultata na 11:9. V naslednjem napadu Sarviento za 12:9.

19' V 19. minuti srečanja pri 11:8 za Španijo prva minuta odmora slovenskega selektorja Ljubomira Vranješa.

Slovenci v polfinalu s Španci

Polfinalni par številka 2: Španija : Norveška

Že pred zadnjo tekmo drugega dela prvenstva je bilo jasno, da so Slovenci napredovali v polfinale. V prvi tekmi dneva so namreč Portugalci premagali Madžare in tako Slovencem na stežaj odprli vrata polfinala in tekma z Norvežani ni več odločala o ničemer. V petkovem polfinalu tako Slovenci igrajo s Španci, Norvežani pa s Hrvati.

Kastelic bral 10 obramb, Cehte vpisal 5 zadetkov

Na tekmi proti Norveški, ki so jo Slovenci izgubili s 33:30 (14:13) je Urh Kastelic zbral 10 obramb, Nejc Cehte se je petkrat vpisal med strelce, Blaž Janc pa je tekmo presedel na klopi, njegova statistika je ostala prazna.

Selektor Vranješ: "Najlepša tekma, na kateri sem izgubil"

"Pomembno nam je bilo, da spočijemo igralce. Petek je najpomembnejši, glavne igralce smo danes odpočili. Vse je pomembno v petek - psihično in fizično. Polfinale se mora igrati. Ko smo tukaj, ena tekma šteje. Gremo 100% v polfinale," je ob tem povedal selektor Ljubomir Vranješ. In kot je dodal, "je bila to najlepša tekma, na kateri sem izgubil."

Polfinale EP v rokometu 2020

Petek, 24. januar 2020

• 18:00 Hrvaška : Norveška
  • 20:30 Španija : Slovenija

* 22. januar 2020, 22:59 / Evropska rokometna zveza je prisluhnila Norvežanom, kot enim od organizatorjem turnirja in jim potrdila zgodnejši termin. Španci s Slovenci tako v petek igrajo ob 20.30 uri.