Skip to main content
V Posavju 16.1° C Sobota, 27. 2024
29.12.2023
07:46
V mrzlih zimskih mesecih se postavlja ključno vprašanje, kako izbrati optimalen vir ogrevanja, ki bo ne le zadovoljil naše potrebe po toploti, temveč bo tudi energetsko učinkovit in ekonomičen.

Kako izbrati vir ogrevanja, ki bo ustrezal našim potrebam?

V mrzlih zimskih mesecih se postavlja ključno vprašanje, kako izbrati optimalen vir ogrevanja, ki bo ne le zadovoljil naše potrebe po toploti, temveč bo tudi energetsko učinkovit in ekonomičen. S številnimi možnostmi, ki so na voljo na trgu, od tradicionalnih kaminskih peči do sodobnih ogrevalnih sistemov, je odločitev pogosto kompleksen proces.

Zima je tu in s tem potreba po ogrevanju prostorov, katerih temperaturo večina med nami prilagaja lastnim željam. V povprečju ta vendar znaša okoli 20 °C, a je treba upoštevati tudi vlažnost, kajti previsoka stopnja vlažnosti (80 % in več) povzroča težave v smislu, da temperaturo zaznavamo kot previsoko ali prenizko, premajhna stopnja vlažnosti (pod 20 %) pa izsuši zrak, zaradi česar nam je lahko oteženo dihanje, prav tako se pojavljajo različna vnetja.

Temperaturo in tudi vrsto ogrevanja je zato najbolje izbrati glede na specifične lastnosti naše družine, podjetje Za topel dom d.o.o. pa poskrbi za pravočasno dostavo energentov.

Kateri vir ogrevanja izbrati?

V kolikor ne gre za novogradnjo in nismo v procesu popolne prenove doma imamo ogrevanje verjetno že nastavljeno, s tem pa določen tudi vir ogrevanja. A to ne pomeni, da sistema ne moremo spremeniti ali dodati še enega in tako pričeti uporabljati nov energent. Pravzaprav so kombinacije ogrevanja dandanes zelo zaželene.

Na način ogrevanja sicer vplivajo različni dejavniki, od tega, ali je objekt možno priključiti na plinovod, torej lokacije, starosti stavbe, velikosti prostorov do izolacije, navad, želja in finančnih zmožnosti. Največji vpliv na učinkovitost ali neučinkovitost izbranega načina ogrevanja pa bo povsem neodvisno od pravkar naštetega imela izolacija stavbe.

V nadaljevanju si oglejmo najpogostejše vire ogrevanja in preverimo, kdaj se kateri od njih kaže kot najboljša rešitev.

Drva

Najstarejši način ogrevanja je obenem (še danes) eden najbolj priljubljenih načinov ogrevanja, ki se ga v Sloveniji poslužuje kar tretjina gospodinjstev. K temu gotovo svoje doda dejstvo, da tovrsten način ogrevanja vsaj tistim, ki imajo v lasti gozd, omogoča popolno neodvisnost oziroma samooskrbnost.

Drva so odlična izbira za objekte, ki podpirajo kombiniranje več virov energije, zahtevajo pa peč in dimnik, kamin ali prilagojeno centralno ogrevanje, pri čemer je treba dimnik redno čistiti, medtem ko je cena odvisna od vrste lesa, načina pakiranja, dostave ter drugih dejavnikov.

V podjetju Za topel dom imajo na zalogi les bukve, gabra in breze, shranjenega v skladiščih na več lokacijah po Sloveniji, zato je dostava možna dokaj hitro.

Drva so pakirana na paletah, izbiratipa je možno med več debelinami (droben, srednji, debel les) in med različnimi razrezi (25, 33, 50 cm). Prav tako je mogoče naročiti tudi kurilne kocke in trske za netenje ognja v kaminih ter pečeh.

Peleti in leseni briketi

Gre za lesna goriva, pridobljena iz lesnega odpada, kar pomeni, da gre za ekološko gorivo.

Peleti so izdelani iz suhega industrijskega neobdelanega lesa in ne vsebujejo nikakršnih primesi, saj temeljijo na žagovini, surovih lesnih delcih ter manjših sekancih brez veziv.

Tovrsten način ogrevanja je izredno priljubljen zaradi visokega kurilnega izkoristka, precej višjega celo od samega lesa, med dodatne prednosti pa sodijo še druge lastnosti, med njimi čisto izgorevanje, majhna količina pepela, pristen vonj po lesu in izjemno lahko shranjevanje.

Leseni briketi so primerni za uporabo v manjših kuriščih, kaminih in prilagojenih centralnih pečeh, potrebujejo pa dimnik, a je centralno peč na pelete možno v prostor vgraditi tudi kasneje oziroma jo priključiti kar na obstoječi centralni sistem ogrevanja.

Za topel dom ponuja slovenske in avstrijske izdelke najvišje kakovosti s certifikatom, izdanim na temelju mednarodnih testov. Pakiranja so izredno raznolika, način ogrevanja pa velja za enega najbolj ekoloških sistemov s kar 97 % energetskim izkoristkom.

Plin

Plinsko ogrevanje je značilno za objekte, ki se nahajajo v neposredni bližini plinovoda in je v Sloveniji tretji najpogostejši način ogrevanja. Zahteva plinski kotel, v katerem plin segreva vodo in je posebej učinkovit v povezavi s talnim gretjem, medtem ko je na plin možno priključiti tudi plinski kamin.

Slaba stran tovrstnega ogrevanja je priključek na plinovod in torej odvisnost od trenutnih cen na trgu oziroma odvisnost od distributerja, saj v primeru prekinjene dobave ostanemo na mrzlem.

Kurilno olje

Še eden od nadvse pogostih načinov ogrevanja je plin, ki se ga v Sloveniji poslužuje približno petina gospodinjstev, k temu pa vodijo predvsem visoke kurilne vrednosti in avtomatizirano delovanje. Poleg biomase je plin tako najbolj razširjen vir ogrevanja, tudi zato, ker ne zahteva posebnega vzdrževanja.

Kurilno olje je primerno predvsem za večje hiše, manj za manjše, ker sistem zavzame obilo prostora, saj ob kotlovnici zahteva še rezervoar za shranjevanje olja, hkrati pa je že pri sami gradnji treba načrtovati vgradnjo in postavitev tovrstnega sistema, seveda ob upoštevanju požarne varnosti.

Elektrika

Med še vedno dokaj pogoste, a precej drage vire ogrevanja sodijo električni radiatorji, električni kamini, električne peči, električni kotli, električno talno ogrevanje in ogrevanje s klimatsko napravo, saj stroški, toliko bolj, če želimo ohranjati stalno temperaturo prostora, dokaj hitro postanejo precej visoki. Je pa njihova prednost ta, da so sistemi premični in jih lahko prestavljamo iz prostora v prostor.

Posebej priročni so v pred in po sezoni, ko primarni ogrevalni sistem še ni zagnan, nizke temperature pa kličejo k ukrepanju vsaj ob jutrih ter večerih. Zanje prav tako ne potrebujemo nobenih dodatnih komponent (denimo dimnika, kotlovnice), vendar pa ob izpadu električne energije lahko nastane problem, ker nobena od naprav brez vira energije žal ne deluje.

Toplotne črpalke

Toplotne črpalke ne zahtevajo veliko prostora in toploto črpajo iz zraka, vode ali zemlje. V začetku sicer zahtevajo nekoliko višji finančni vložek, ki pa se skozi leta obrestuje, ker z njimi lahko segrevamo tudi sanitarno vodo in poleti prostor hladimo, a za delovanje potrebujejo električno energijo. Kljub temu gre za stroškovno trenutno enega najugodnejših načinov ogrevanja, ki pa, v primerjavi z lesom, seveda ne premore duše.

Zakaj za dostavo naravnih kuriv izbrati Za topel dom?

Podjetje Za topel dom kuriva hrani v skladiščih, ki se nahajajo na štirih različnih lokacijah Slovenije, vsa pa so pokrita, zato kuriva ostajajo suha ne glede na vremenske razmere.

Dostavo vrši z različnimi vozili, kar dela dostopno prav vsako lokacijo, poleg tega pa je dostava izvršena izredno hitro.

V primeru podjetja Za topel dom gre torej za enega najbolj zanesljivih ponudnikov, ki kuriva dostavi tudi sredi sezone, ko nam jih zmanjka ali ko se zavemo, da smo pred kurilno sezono preprosto pozabili obnoviti zaloge.

oglasna novica

Pridružite se nam

Novice iz Posavja