X
PON
TOR
SRE

Vnesi kodo za adwords...
Kdaj so v Krškem zagnali tovarno celuloze zagnali? Kdo je bil začetnik papirništva?

Vnesi kodo za adwords...

Začetki tovarne v Krškem segajo v leto 1937

KRŠKO Tovarna celuloze na Vidmu v Krškem je pričela z delovanjem konec oktobra leta 1939, je v uvodu predstavitve Frana Bonača povedala dr. Helena Rožman, avtorica razstave v Mestnem muzeju Krško. Proces izgradnje tovarne v Krškem se je začel že malce prej, leta 1937. "Bonač je najprej registriral podjetje, izpeljal vse postopke, da je tovarno lahko začel graditi in da je nato začela delovati. Fran Bonač spada med najpomembnejše slovenske industrialce, rodil se je leta 1880 v znani ljubljanski knjigoveški družini."

Ljubljana, Količevo, Krško

Bonačeve ideje je prekinila 1. svetovna vojna, ki jo je aktivno preživljal kot vojak na Soški fronti. Po koncu vojne je v teh novih okoliščinah, tako sogovornica, prepoznal nove poslovne priložnosti. "Udejanil jih je tako, da je širil proizvodnjo v Ljubljani, vzpostavil tovarno na Količevem in obe tovarni sta organsko rastli. S povečanimi potrebami na trgu je povečeval tudi proizvodne kapacitete in samo proizvodnjo. Ta krog je zaključil z izgradnjo tovarne celuloze. Sam je v svojih spominih iz leta 1955 ugotovil, da mu v proizvodnem procesu manjka ta ključna surovina."

Za krško tovarno je kupoval novo opremo

Bonač je nato lokacijo po dolgotrajnem iskanju lokacije, od Radeč navzdol do meje, umestil na Vidmu v Krškem. "Na teh travniških in njivskih površinah je zrastla ta velika tovarna, ki je bila zasnovana v vsej svoji velikosti, ki smo jo tam do petdesetih let 20. stoletja poznali, ko se je tovarna začela intenzivno širiti. Za to tovarno je, za razliko od prejšnjih svojih proizvodnih obratov, v Nemčiji kupoval novo opremo. Še pred začetkom 2. svetovne vojne je načrtoval proizvodno širitev, želel si je proizvajati tanke papirje, ki so takrat manjkali na trgu. Načrte je potem prekinila 2. svetovna vojna."

(bš, eP)

Objava je sofinancirana s sredstvi Ministrstva za kulturo Republike Slovenije.

malice v posavju 1

Ponedeljek
Oblačno
3.9°C / 1.3°C
Veter: 13.6 km/h
Torek
Padavine
5.5°C / 1.4°C
Veter: 9 km/h
Sreda
Dež
5.3°C / 4.3°C
Veter: 8.3 km/h
Četrtek
Dež
10.3°C / 3.6°C
Veter: 9.7 km/h

Kamere v Posavju

  • kostak nek fakulteta za energetiko logo siv 1 avtoline

O nas

 

Spletno mesto ePosavje združuje vse Posavce od blizu in daleč. Bi želeli objaviti novico, zapis, fotografije? Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..

Elektronski medij ePosavje je vpisan v razvid medijev, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo, pod zaporedno številko 1243.

 

Poiščite nas tudi na

 

 IN YT X

Icon malice

Malice v Posavju

Preverite ponudbo malic v Posavju in izberite, kaj boste danes okusili.

 

Icon kamera

Spletne kamere

Preverite trenutno dogajanje v Posavju v živo, kjerkoli že ste.

 

Icon oglasevanje

Oglaševanje na portalu

Povečajte prepoznavnost svojega podjetja z oglasi na našem portalu.

Imate zanimivo vsebino za objavo?

Pišite nam!