Skip to main content
V Posavju 4.2° C Petek, 26. 2024
21.04.2023
11:47
Foto: ePosavje.com
Na redni seji Občinskega sveta Mestne občine Krško so z dnevnega reda umaknili točko o delovanju gospodarskih javnih služb.

Na seji Občinskega sveta Mestne občine Krško umaknili točko o delovanju gospodarskih javnih služb

Za četrtkovo sejo je bila načrtovana točka o delovanju gospodarskih javnih služb, ki je poleg predstavitve delovanja v lanskem letu in programa za letošnje leto zajemala nove cene za individualno rabo, kamor vključujejo gospodinjstva, in kolektivno rabo, kamor sodijo letno in zimsko vzdrževanje cest, vzdrževanje prometne signalizacije, urejanje in čiščenje javnih površin, javna razsvetljava ipd. Kot je razvidno iz elaboratov, se cene gospodarskih javnih služb za gospodinjstva ne bi bistveno spremenile, v nekaterih primerih bi se celo nekoliko znižale, pri kolektivni rabi pa bi šlo za približno 20-odstotno podražitev. Ravno slednja pa je bila povod za umik celotne 4. točke z dnevnega reda.

Umik točk predlagale stranke, ki delujejo v t. i. programskem dogovoru

V imenu strank, ki sodelujejo v programskem dogovoru – Modra smer, Gibanje Svoboda s SD-jem in SDS z NSi-jem, je umik 4. točke predlagala svetnica z vrst Modre smeri Ivanka Černelič Jurečič, kar so svetniki z 12 glasovi za in 10 proti (svetniki Energično za Krško niso glasovali) podprli. »Stranke, ki sodelujemo v programskem dogovoru, smo v fazi iskanja informacij, do katerih smo sploh lahko prišli, ugotovili, da so morda bile nekatere prepozne. Informacij je res ogromno in mi kot novi svetniki, večina nas je novih, določenih stvari še ne poznamo in glede na to, da smo tudi v predvolilni kampanji zelo opozarjali na problem te javne službe in javne skupne rabe, smo bili na te stvari pozorni. Določene informacije so bile različne in zato smo se odločili, da z umikom omogočimo predvsem sebi kot odločevalcem mesec dni časa, ko poiščemo te dodatne informacije. Mislim, da smo se pravilno odločili oz. upam, da bomo potem razjasnili tudi vse te nejasnosti, ki so povezane z javno službo, ki jo opravlja Kostak.«

Upajo, da bodo v tem času pridobili informacije o razlogih za dvig cen komunalnih storitev kolektivne rabe. »Sicer smo dobili gradivo deset dni prej, ampak gradiva je ogromno in stvari so za nas nove. Pravzaprav nismo želeli prevzeti te odgovornosti.« Ob tem je dodala, da je po izidu glasovanja moč sklepati, da je prej omenjeno zmotilo še koga od svetnikov, ki niso vključeni v programski dogovor. »Pri tem ne gre za revanšizem, ampak za odgovorno glasovanje, ki ga skušamo uvesti v zvezi s to javno službo.«

»Deset dni je premalo za pregled gradiva«

Kot smo že zapisali zgoraj, so člani občinskega sveta prejeli gradivo z elaborati o cenah komunalnih storitev deset dni pred sejo. Naša sogovornica pravi, da je to premalo. »Kolikor vem, smo zelo vestni pri preverjanju gradiva. Tudi takrat, ko so nam predstavniki Kostaka predstavili program za leto 2023 oz. poročilo za leto 2022, je bilo veliko informacij, ki jih človek ne more na hitro predelati, zato smo si vzeli še nekaj časa, poiskali informacije drugje. Tudi na Odboru za infrastrukturo in krajevne skupnosti sem tudi sama, kjer sem članica, veliko spraševala in ni bil dvom samo pri meni, ampak tudi pri drugih članih.«

Muha: Cene bi lahko bile bistveno višje, poiskali smo notranje rezerve

Še pred sejo in s tem umikom točke z dnevnega reda smo se pogovarjali s predsednikom uprave družbe Kostak Miljenkom Muho, ki je kot razloge za podražitev navedel predvsem inflacijo (ta je bila marca na letni ravni 10,5-odstotna), cene materiala, prevoza in stroškov dela. »Že od leta 2019 nismo spreminjali cen gospodarskih javnih služb kolektivne rabe. Cene materiala so se zvišale že v letu 2022 zaradi inflacije in drugih dejavnikov. Po naših izračunih bi lahko bila cena, ob upoštevanju indeksov, ki jih objavlja GZS, za 47 odstotkov višja. Pri pogajanjih smo dejali, da je takšen dvig cen nesmiseln, kljub temu, da so tudi stroškovne službe na občinah izračunale, da bi bil dvig lahko 41-odstoten. Dogovorili smo se, da najdemo notranje rezerve, zato letos predlagamo 20-odstotni dvig cen.«

Podražitev za občane ne bo

Cene individualne rabe sicer ostajajo na isti ravni, za tiste, ki imajo vgrajeno greznico, bodo celo nekoliko nižje. »Že lani, ko je bil najbolj pereč problem cena elektrike, smo spremenili cene vodarine. V tistem času še nismo vedeli, ali bo prišlo do subvencioniranja, ker pa cena električne energije zdaj je subvencioniranja, ta več ni razlog za dvig cen. Poleg tega imamo višje stroške dela, in sicer za 12 odstotkov na nivoju celotnega podjetja, saj so cene dela za ta odstotek višje za vse naše sodelavce.« To sta dva najpomembnejša dejavnika, ki vplivata na končno ceno, poudarja Muha. "Položnica, ki jo po navadi primerjamo, bo za tiste, ki niso na javnih kanalih celo minimalno nižja. Pomembno je poudariti, da nismo mi tisti, ki prosto določamo, kakšna bo cena, vse je predpisano, vse postavke, ki jih vnesemo. Gre za minimalne odklone na letnem nivoju, in sicer za do tri odstotke glede na načrtovane količine – razen izjem, kot je bila cena električne energije.«

Svetniki bodo o delovanju gospodarskih javnih služb in o novih cenah komunalnih storitev odločali na naslednji seji, ki bo predvidoma maja. Na tokratni pa so med drugim sprejeli tudi nove cene vrtcev in rebalans proračuna za letošnje leto.

krško

Pridružite se nam

Novice iz Posavja